Strona Główna
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Komunikaty

zyczenia

Komunikat dotyczący zasad pracy oddziałów przedszkolnych

 

Arkady Fiedler - Patron SP
Absolwenci szkoły
Szkoła z Misją

LONDYN 2019. Nasza przygoda z Londynem – miastem kontrastów, gdzie futurystyczne budynki stoją obok zamków i pałaców, a ruchliwe ulice prowadzą do spokojnych parków – rozpoczęliśmy 24 maja 2019 roku. Wszyscy z przejęciem i podekscytowaniem czekaliśmy na przyjazd autokaru. Przed wyjazdem policjanci sprawdzili stan techniczny pojazdu, wymagane dokumenty oraz trzeźwość kierowców, żebyśmy wszyscy czuli się bezpiecznie. Pierwszego dnia przejechaliśmy przez Niemcy, Holandię, Belgię do Francji. Drugiego dnia nad ranem dotarliśmy do Calais Dover we Francji gdzie czekał nas przejazd Eurotunelem pod Kanałem La Manche. Po zakwaterowaniu w ośrodku harcerskim, gdzie nocowaliśmy i po porannej toalecie wyruszyliśmy  na podbój Londynu.

Spacer wzdłuż Tamizy rozpoczęliśmy od Tower Bridge jednej z najpopularniejszych atrakcji turystycznych miasta. Most ten oddano go do użytku w 1894 roku po ośmiu latach budowy. Tower Bridge składa się z dwóch wież i dwóch przęseł. Każde przęsło waży około 1100 ton i podnosi się do góry w ciągu 1 min 30 sekund. Następnie udaliśmy się pod Katedrę Southwark, Teatr Szekspirówski i Galerię Tate Modern. Mostem Millenium Bridge przeszliśmy na drugą stronę rzeki ku Katedrze St.Paul’s (Świętego Pawła).

Kolejnego dnia udaliśmy się pod Buckingham Palace – największego pałacu królewskiego, który od 1837 roku pełni funkcję oficjalnej londyńskiej rezydencji brytyjskich monarchów. Spacerem przez St. James’s Park przeszliśmy pod gmach Opactwa Westminsterskiego oraz Domy Parlamentu wraz ze słynną Wieżą Zegarową i Big Ben’em. Ulicą Whitehall przeszliśmy do Trafalgar Square mijając po drodze siedzibę premiera – 10 Downing Street – oraz bramy Stajni Królewskich, gdzie mieliśmy okazję zrobienia wielu zdjęć w tym „selfie” z gwardzistami.

 Nastepnie Galeria Narodowa, Piccadilly Circus, Leicester Square, gdzie odwiedziliśmy jeden z czterech na całym świecie sklep M&Ms oraz China Town w dzielnicy SOHO, gdzie każdy z nas otrzymał ciasteczko z wróżbą.

Czwartego dnia czas na muzea. Zaczęliśmy od najstarszego i największego muzeum w Wielkiej Brytanii – The British Museum, w którym znajduje się ponad 8 milionów eksponatów. Zbiory te są odzwierciedleniem potęgi Imperium Brytyjskiego, które dzięki swoim koloniom i dostępie do niemal nieograniczonych środków finansowych miało możliwość gromadzenia największych światowych skarbów. Wśród nich możemy znaleźć: Kamień z Rosetty dzięki któremu udało się powiększyć wiedzą potrzebną do rozumienia egipskich hieroglifów; Kryształową Czaszkę, posąg Maoa z Wysp Wielkanocnych oraz wystawę mumii egipskich.

Następnie przejechaliśmy do Muzeum Historii Naturalnej – jednej z największych atrakcji Londynu. Kolekcja muzeum liczy ponad 70 milionów eksponatów, a całość dzieli się na 5 głównych działów: botanika, entomologia, mineralogia, paleontologia i zoologia. Mogliśmy tam między innymi przeżyć symulowane trzęsienie ziemi w Kobe. Odwiedziliśmy galerię dinozaurów, gdzie znajduje się ryczący, ruchomy dinozaur T.rex.

Ostatnim muzeum w tym dniu było słynne Muzeum Madame Tussaud’s - muzeum figur woskowych znanych postaci z rozmaitych dziedzin życia, założone w 1835 przez Marie Tussaud. Wśród kilkuset figur można także zobaczyć dwóch Polaków: Jana Pawła II oraz Lecha Wałęsę. Każdy z nas miał możliwość zrobić sobie zdjęcie ze swoimi idolami.

Ostatniego dnia po wykwaterowaniu ruszyliśmy pod Tower of London - twierdza położona jest nad północnym brzegiem Tamizy, chroni ją kilka rzędów murów i dawne koryto fosy. Obecnie mieści się tam imponująca kolekcja zbroi oraz skarbiec - Jewel House, w którym przechowywane są bezcenne klejnoty, a wśród nich berło królewskie. Na terenie Tower mieszka sześć kruków, legenda głosi że jeżeli opuszczą one kiedyś twierdzę, Londyn zginie. Aby tak się nie stało obcięto im lotki i są pilnie strzeżone.

Kolejna atrakcją tego dnia był rejs po Tamizie po którego ukończeniu przesiedliśmy się na mierzącą 135 metrów karuzelę zwaną London Eye, która powstała by uczcić początki nowego milenium. Panorama rozciągająca się z okien kapsuły dała nam pełny obraz tego jak wygląda Londyn. W tym czasie zrobiliśmy chyba najwięcej zdjęć w czasie naszej wycieczki. Następnie udaliśmy się do dzielnicy drapaczy chmur Canary Wharf, gdzie przesiedliśmy się na sterowaną komputerowo kolejkę DLR, która zabrała nas do Greenwich. Greenwich leży we wschodniej części miasta, po południowej stronie Tamizy. Dzielnica stała się bardzo popularna m.in. dzięki królewskiemu obserwatorium astronomicznemu przez które przechodzi południk 0 st. Po drugiej stronie brzegu rzeki znajdują się doki portów Docklands a tam Cutty Shark - jedyny zachowany kliper herbaciany na świecie.

Niewątpliwie jedną z atrakcji okazały się zakupy na słynnej Oxford Street, w Primarku, H&M, M&M’s  World  oraz wszelkich sklepach z pamiątkami,  gdzie mogliśmy przekonać się, że naprawdę warto jest uczyć się języków obcych.

Pełni emocji i wrażeń wyruszyliśmy tego dnia w drogę powrotną do domu.

Wycieczkę zorganizowało BIURO TURYSTYCZNE VOYAGE

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć 

WYDARZENIA W ROKU SZKOLNYM 2019/2020

 • Default
 • Title
 • Date
 • Random
load more hold SHIFT key to load all load all

Wydarzenia w roku szkolnym 2018/2019

 • All
 • Akcje I Projekty
 • Egzaminy
 • Konkursy
 • Sport
 • Uroczystości
 • Wycieczki
 • Zabawy
load more hold SHIFT key to load all load all

2017/2018

 • All
 • Akcje I Projekty
 • Egzaminy
 • Konkursy
 • Sport
 • Uroczystości
 • Wycieczki
 • Zabawy
load more hold SHIFT key to load all load all

Ciekawe strony www