Jubileusz 30-lecia

Jubileusz 30-lecia nadania imienia Szkole Podstawowej

Dzień 21 marca 2019 roku był dla społeczności Szkoły Podstawowej w Rychwale dniem niezwykle uroczystym
i wyjątkowym, ponieważ w tym dniu przypadał 30 jubileusz nadania szkole imienia Arkadego Fiedlera.

W przygotowania do uroczystości włączyli się wszyscy - uczniowie, nauczyciele oraz inni pracownicy placówki. Młodzież wykonywała portrety Patrona, figury dzikich zwierząt oraz plakaty z trasami podróży Arkadego Fiedlera. Dzięki zgodnej współpracy pracowników szkoły odnowiono Izbę Pamięci a na korytarzach szkolnych pojawiły się wielobarwne dekoracje.   

Obchody Dnia Patrona rozpoczęły się zajęciami w klasach poświęconymi postaci Arkadego Fiedlera. Następnie uczniowie wraz z opiekunami udali się na zwiedzanie wystaw, na których znalazły się archiwalne zdjęcia, dokumenty oraz przepiękne eksponaty wykonane przez społeczność szkolną.

Oficjalna uroczystość rozpoczęła się wspólnym odśpiewaniem hymnu państwowego w obecności sztandarów. Następnie głos zabrał dyrektor Krzysztof Paluszkiewicz, który podkreślił jak bardzo wyjątkowy jest rok 2019, ponieważ  przed 30 laty Szkoła Podstawowa w Rychwale zyskała imię Arkadego Fiedlera. Dyrektor wskazał  jak ważną rolę odgrywa Patron w życiu szkoły, ponieważ wprowadza on uczniów w świat określonych wartości, podziwiają go i chcą by jego osiągnięcia były dla nich wzorem. Głos zabrał także wieloletni dyrektor placówki Julian Pawlak, który przybliżył historię rychwalskiej szkoły od dnia jej powstania w 1929 roku, poprzez zawieszenie nauki na czas II wojny światowej, przeniesienie placówki do obecnie zajmowanego budynku w roku 1984 aż do roku 1989 kiedy to miało miejsce uroczyste nadanie imienia. Kilka lat później w roku 2005 nastąpiło wręczenie sztandaru. W międzyczasie miała miejsce dwukrotna reorganizacja szkoły  z racji tworzenia gimnazjów oraz ich wygaszania. Dyrektor wspomniał także o wycieczkach do miejsc bezpośrednio związanych z patronem a mianowicie do Muzeum - Pracowni Arkadego Fiedlera w Puszczykowie a także do Londynu, gdzie złożono kwiaty pod pomnikiem Dywizjonu 303.

O zabranie głosu zostali poproszeni zebrani goście, wśród których znaleźli się Pan Arkadiusz Chmielewski – Dyrektor Delegatury Konińskiej Kuratorium Oświaty w Poznaniu, Pan Stefan Dziamara – Burmistrz Rychwała, Pan Roman Drewniacki – Przewodniczący Rady Miejskiej w Rychwale, Pan Jan Bartczak – Naczelnik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych w Koninie, Ksiądz Marek Molewski, Pani Beata Weber – Przewodnicząca Rady Rodziców przy Szkole Podstawowej w Rychwale, Pani Maria Kobierska – Prezes Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Rychwale oraz Państwo Dyrektorzy szkół z terenu gminy Rychwał.

Wszyscy gratulowali jubileuszu, odwoływali się do historii szkoły oraz wręczali symboliczne upominki.

Podróż z Patronem szkoły rozpoczęły mażoretki. Po ich występie nad sceną pojawił się ekran, a na nim film, który przeniósł oglądających do wydarzeń z nadania imienia. Zaproszeni goście byli bardzo poruszeni widząc uczniów, którzy dzisiaj już dorośli, trzydzieści lat temu w tym samym miejscu przedstawiali część artystyczną. Komentarzem do filmu było biograficzne  wspomnienie o Arkadym Fiedlerze i o roli marzeń, którą często podkreślał. Potwierdzeniem tej informacji stały się słowa jego syna Arkadego Radosława, który na kolejnym zaprezentowanym filmie powiedział o tym, jak ojciec całą rodzinę zarażał siłą marzeń. „Iść ciągle iść w stronę słońca”- zaśpiewali uczniowie zaznaczając, że za przykładem Patrona, warto dążyć do realizowania siebie.

Jak wspomniano w dalszej części, w życiorys Arkadego Fiedlera wpisały się również wydarzenia tragiczne. Wybuch II wojny światowej zastał go na Thaiti. Przytaczając tę historię uczennica powiedziała: „Nasz patron porzucił baśniową wyspę i wybrał żołnierski los”. Na wyświetlonym filmie pokazano historię polskich lotników bohatersko walczących w bitwie o  Wielką Brytanię, a komentarzem był niesamowity taniec uczennic z chustami w kolorach barw narodowych.

 Na scenę wniesione zostały fotele, ponieważ kolejnym punktem programu był wywiad z synem Arkadego Fiedlera, Markiem Fiedlerem – który, tak jak przed trzydziestu latu przyjął zaproszenie na uroczystość w szkole. Rozmowę przeprowadziła animatorka Kina za Rogiem- Agnieszka Krawczyńska. Absolwentka szkoły spytała o realizację marzeń i rolę, jaką w tym wszystkim odgrywają rodzice. Marek Fiedler podkreślił, że kiedy jego tato wyruszał w pierwszą podróż wiele osób mu ją odradzało, powątpiewając w pomyślność. On jednak realizował swoje marzenia i tego samego uczył synów – własnym przykładem i rozmowami. Pamiątki, które przywoził z podróży powodują, że wciąż czuć jego obecność. Z tymi pamiątkami związane było kolejne pytanie prowadzącej, zaciekawionej jak zmieniło się rodzinne muzeum przez tyle lat swojej działalności i jakie emocje budzi dzisiaj wśród uczniów. Marek Fiedler opowiedział o motylach, które ciągle wywołują żywe reakcje i których przewiezienie przez granice w dzisiejszych czasach jest surowo zabronione. Ostatnie pytanie dotyczyło wrażeń rozmówcy z filmu inspirowanego książką Arkadego Fiedlera „Dywizjon 303”. Pan Marek podkreślił wartość filmów, które pokazują historię.

Kończąc rozmowę, pani Agnieszka Krawczyńska podziękowała za wszelkie inspiracje, których od lat dostarcza cała rodzina Fiedlerów, a na scenie pojawił się szkolny chór, który nawiązując do życia Patrona zaśpiewał piosenkę „Podróże z bluesem”. Po piosence na ekranie wyświetlono wspomnienie wypraw Arkadego Fiedlera i krótki komentarz dotyczący silnej woli naszego Patrona, który pomimo przeciwności odbył 29 podróży.

Do wspomnień dołączony został wiersz poznańskiego poety B. Przyłuskiego, który nazwał Arkadego Fiedlera między innymi „łowcą skrzydeł motylich”. Arkady Fiedler uwielbiał motyle, dlatego też ich wielobarwne skrzydła pojawiły się w  kolejnym tańcu. Widzowie z zachwytem patrzyli na poruszające się po scenie uczennice, które doczepionymi skrzydłami opowiadały historię latających nad Amazonką owadów.

Po piosence „Malowany latawiec”, zaproszeni goście mogli obejrzeć zdjęcia wykonane podczas jednej z wycieczek szkolnych do wspomnianego wcześniej Muzeum – Pracowni Literackiej Arkadego Fiedlera. Kilkukrotne wizyty na kontynencie afrykańskim oraz liczne pamiątki stamtąd przywiezione zainspirowały do kolejnego tańca w rytmie Czarnego Lądu.

Pod koniec prowadzące uroczystość zaprosiły gości do zwiedzania wystaw z portretami Patrona, egzotycznymi zwierzętami, trasami podróży, albumami i literaturą oraz do częstowania się egzotyczno – rychwalskimi kokosankami.

Podsumowaniem życia Patrona – człowieka renesansu, stała się piosenka wykonana przez chór szkolny „Anyone I want to be”. Słowa piosenki: „Mogę zdobyć każdą z gór” stają się dodatkową motywacją, by wzorem Arkadego Fiedlera spełniać marzenia.

Część artystyczną zakończył występ mażoretek. Oglądający wyruszyli w kolejną podróż z Arkadym Fiedlerem poprzez zwiedzanie przygotowanych wystaw.

Ważne daty:

 • 1929 r. (90 lat temu) - oddanie budynku szkoły
 • 1984r. (35 lat temu) - nauka w obecnym budynku
 • 1989 r. (30lat temu) - nadanie imienia szkole
 • 2005 r. (14 lat temu) - wręczenie sztandaru szkole

Biuletyn informacyjny

TV WIELKOPOLSKA

Artykuł w Przeglądzie Konińskim 

Podziękowanie dla Pana Marka Fiedlera             Odpowiedź od Pana Marka

Wydarzenia w roku szkolnym 2021_2022

 • All
 • Akcje I Projekty
 • Egzaminy
 • Konkursy
 • Sport
 • Uroczystości
 • Wycieczki
 • Zabawy
 • Default
 • Title
 • Date
 • Random
load more hold SHIFT key to load all load all

2020_2021

 • All
 • Akcje I Projekty
 • Egzaminy
 • Konkursy
 • Uroczystości
 • Default
 • Title
 • Date
 • Random
load more hold SHIFT key to load all load all

Ciekawe strony www